אגרנות כפייתית והסדר בבית

מתקשים לזרוק חפצים ופריטים מהבית? כבר אין מקום לכל הדברים? אם כבר מדובר באגרנות כפייתית, רצוי שלפחות יהיה מי שיסדר את הערימות. סידורים מזמינים אתכם להיעזר בחברה מנוסה, בעלת ידע ויכולות מוכחות להתמודד עם ערימות, ולאפשר לכם סביבת מחייה נאותה ומסודרת.

מה זו אגרנות כפייתית?

רובנו משתדלים לעצב את סביבת המגורים והמחייה שלנו, באופן שהחלל יהיה מרווח, מסודר ונעים. מפעם לפעם אנו מרעננים את ארון הבגדים או ארונות אחרים בבית, זורקים חפצים מיותרים שלא נעשה בהם שימוש תקופה ארוכה, ושומרים רק פריטים שיש להם איזה שהוא ערך ממשי עבורנו.

אולם בקרב אגרנים, אלו הסובלים מתופעת אגרנות כפייתית, הסיפור הוא שונה. מדובר בחוסר יכולת להפטר מפריטים שונים, החל מכרטיס לקולנוע וכלה בחוטי וכבלי חשמל או מוצרי חשמל שאפילו לא עובדים יותר.

בכל חילופי עונות יערום האספן הכפייתי בגדים בערימה כדי להחליף אותם עם בגדי העונה הרלוונטית, אולם במקום לתרום את הישנים, יערום גם אותם בפינת החדר. וכך, אט אט, מתמלאים חללים הבית השונים בערימות, שקיות, ארגזים ופריטים שמפריעים לשגרת החיים, מקטינים את סביבת המגורים ומעלים אבק.

מהם הגורמים לאגרנות?

מנעד הגורמים הוא רחב מאד, אולם ניתן להצביע על שלוש סיבות עיקריות שמובילים היישר אל אספנות כפייתית: חינוך מהבית, פחד וקשר רגשי לחפצים.

אנשים המגיעים מתרבות שונה, מדינה אחרת או מילדות בה חוו חוסר, יטו יותר לאגור, בשל החרדה הקיומית והפחד שלא יחסר דבר בבית. הם כבר מתקשים להבחין בין מוצר חשמלי מקולקל לפריט שיש בו שימוש ממשי.

פחד – גורם נוסף לאגרנות. הוא יכול להיות פחד לשכוח דבר מה, אלא אם כן יהיה מונח ממש מול עיני האגרן, או פחד שמא ייזרק דבר מה שיהיה צורך בו בעתיד.

קשר רגשי – מזכיר לאדם שאוגר את הפריטים תקופות טובות, אולי זכרונות ילדות, או פריטים שהיו שייכים להוריו המנוחים. לכל חפץ יש משמעות, גם אם מדובר בפקק של בקבוק יין או כרטיס ברכה מחברה ביסודי.

אגרנות כפייתית

איך להתמודד עם אספנות כפייתית?

אגרנות כפייתית היא בעיה התנהגותית הדורשת טיפול. חברת סידורים אינה מתיימרת להעניק טיפול רגשי מקצועי, אך נמצאת בקשר עם פסיכולוגים המתמחים באגרנות כפייתית ובעיות קשר וריכוז. בנוסף אנו יכולים לסייע לאגרן לשוות לביתו מראה נעים, מסודר ומרווח.

הקושי האמיתי בקרב מי שסובל מתופעת אספנות כפייתית הוא הפחד להפטר מהחפצים שצבר, לעתים מתוך מחשבה שמא יזדקק להם בעתיד, לפעמים בגלל שהחפץ המסוים מעורר בו רגש מסוים, כמו זכרון של אירוע נעים וכדומה.

בסידורים אנו מציעים את שירותינו במתן טיפים ועצות להתמודד עם האגרנות, וכמובן, את הסידור עצמו בין אם מדובר בחדר, מחסן או אפילו סידור ארונות, כדי להקל על האגרן המתקשה להפרד מחפציו.

  • מיון – איסוף ניירת ישנה, חשבונות שאבד עליהם הכלח או סיכומים לבגרות מלפני עשרים שנה: ניתן להחליט לשמור רק את הניירת מהשנה האחרונה (תלוי אם מדובר באדם שכיר או עצמאי), לזרוק בשלב ראשון מעטפות של מכתבים ולשמור את המכתבים/חשבונות עצמם, ולהקצות ארגז או קופסה אחת בלבד לפריטים אלו.
  • סידור – אנו מזכירים תמיד ללקוחותינו שישנם הרבה אנשים שישמחו לעשות שימוש ממשי בפריטים שנערמו אצל האגרן, כמו בגדים, כלי מטבח וכלי בית. המחשבה שפריטים אלו יעברו למישהו אחר היא מנחמת ומסייעת להתגבר על הקושי בזריקתם.
  • הקצאת מקום אחד לאוספים – במקום לפזר ערימות של פריטים ברחבי הבית, אנו ממליצים להקצות חדר, מרפסת או מחסן לאחסון הפריטים. חשוב להחליט שמה שלא נכנס לשם לא נשאר בבית.

הצעד הראשון מתחיל בסידורים

חברת סידורים תשמח לתת מענה מקצועי, סבלני ומכיל לכל מי שמודע לבעיית האגרנות ורוצה להחזיר שליטה לחייו אולם מתקשה לעשות זאת בעצמו. הצוות שלנו הוא מיומן וסבלני, עם יכולות ומיומנויות לסייע בסידור החפצים ואפילו בזריקת חלק מהם, או תרומתם למי שזקוק להם.

הנסיון והכלים שרכשנו עם השנים מאפשרים לנו להתמודד גם עם סידורים מורכבים ומאתגרים, ביניהם אגרנות כפייתית, עם המון סבלנות והבנת המצב.

רוצים להחזיר את הסדר לחייכם ולראות חדרים מסודרים, ארונות שניתן לפתוח אותם ולהבין מה יש בתוכם ואווירה כללית של אוורור וסדר?

פנו אלינו ונשמח להמשיך ולייעץ בשיחה ומפגש ולעזור לכם להחזיר את הסדר לחייכם.

 

חושבים לעשות סדר בחיים?

צרו איתנו קשר והשאירו פרטים

"*" אינדוקטור שדות חובה

ניוזלטר

חושבים לעשות סדר בחיים?

צרו איתנו קשר והשאירו פרטים

"*" אינדוקטור שדות חובה

ניוזלטר
חייגו אלינו יצירת קשר הצעת מחיר